Council Appointments

ACTING MAYOR ROTATION

November 2022 – December 2022

Councillor Ken Armour

January 2023 – February 2023

Councillor Jacob Helliwell

March 2023 – April 2023

Councillor Tim Morrison

May 2023 – June 2023

Councillor Andrea Boardman

July 2023 – August 2023

Councillor Darlene Rotchford

September 2023 – October 2023

Councillor Duncan Cavens

November 2023 – December 2024

Councillor Ken Armour

INTERNAL COUNCIL APPOINTMENTS

Advisory Planning Commission

Councillor Tim Morrison Councillor Andrea Boardman

 

APC Design Review Committee

Councillor Ken Armour Councillor Darlene Rotchford

No Alternate Appointed

Buccaneer Days Committee

Councillor Jacob Helliwell

 

Celebration of Lights Committee

Councillor Tim Morrison

 

DND Liaison

Mayor Barbara Desjardins

 

Emergency Executive Committee

Mayor Barbara Desjardins Dan Horan, CAO

Blair McDonald, Director Community Safety Services

 

Esquimalt Community Arts Hub

Councillor Duncan Cavens

 

Esquimalt Farmers Market Society

Councillor Darlene Rotchford

 

Esquimalt Ribfest

Councillor Andrea Boardman

 

ETAG (Together Against Graffiti)

Councillor Duncan Cavens

 

Environmental, Parks & Recreation Advisory Committee (Merged Committee)

Councillor Darlene Rotchford Councillor Jacob Helliwell

Councillor Andrea Boardman Alternate) *

Councillor Duncan Cavens (Alternate) *

Local Grants Committee

Councillor Jacob Helliwell Councillor Ken Armour Councillor Andrea Boardman

 

School Liaison

Councillor Duncan Cavens

Mayor Barbara Desjardins (Alternate)

Township Community Arts Council

Mayor Barbara Desjardins

 

EXTERNAL COUNCIL APPOINTMENTS

Capital Regional District (CRD) Board/ Hospital Board

Mayor Barbara Desjardins

Councillor Ken Armour (Alternate)

CRD Arts Commission

Councillor Duncan Cavens

Councillor Andrea Boardman (Alternate)

CRD Housing Corporation

Mayor Barbara Desjardins

Councillor Ken Armour (Alternate)

CRD Regional Housing Trust Fund Commission

Councillor Ken Armour

 

CRD Regional Water Supply Commission

Councillor Tim Morrison

Councillor Duncan Cavens

CRD Climate Action Inter- Municipal Task Force

Councillor Duncan Cavens

 

Capital Regional Emergency Services Telecommunication (CREST)

Councillor Tim Morrison

Councillor Andrea Boardman (Alternate)

Destination Greater Victoria

Councillor Darlene Rotchford

 

Greater Victoria Harbour Authority AGM

Councillor Jacob Helliwell (Member Representative)

Councillor Darlene Rotchford (Alternate Representative)

Greater Victoria Harbour Authority Board

Mayor Barbara Desjardins Councillor Jacob Helliwell

Councillor Ken Armour

Nominees – Official Appointments to be made by GVHA Board

Greater Victoria Labour Relations Association

Councillor Andrea Boardman

Councillor Tim Morrison (Alternate)

Greater Victoria Public Library Board

Councillor Duncan Cavens

 

Municipal Insurance Association of British Columbia AGM

Councillor Jacob Helliwell

Councillor Tim Morrison (Alternate #1)

Councillor Duncan Cavens (Alternate #2)

Municipal Auditors

KPMG LLP

 

Partners for Climate Protection

Dan Horan, CAO

Meets at the call of FCM. Representation to be decided as needed.

South Island Prosperity Partnership

Councillor Ken Armour

Councillor Duncan Cavens (Alternate)

TE’MEXW Treaty Advisory Committee

Councillor Ken Armour

Councillor Duncan Cavens (Alternate)

Victoria/Esquimalt Harbour Society

Councillor Ken Armour

 

Victoria Family Court & Youth Justice Committee

Councillor Darlene Rotchford